x
Sklep

Atopowe zapalenie skóry

Artykuł- P. Wilkołek
Artykuł "Ocena kliniczna skuteczności wielokierunkowego leczenia u psów z atopowym zapaleniem skóry i wtórnym zespołem keratołojotokowym" dr n. wet. Piotra Wilkołka z Zakładu Diagnostyki Klinicznej i Dermatologii Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie został opublikowany w numerze 10/2017 „Weterynarii w Praktyce”.

Leczenie miejscowe stosowane jest często jako terapia wspomagająca w alergicznych chorobach skóry u psów.

Badano 17 psów z atopowym zapaleniem skóry i zespołem keratołojotokowym, oceniając wpływ wielokierunkowego złożonego leczenia z użyciem preparatów w postaci szamponu, żelu i spot on na jakość skóry i okrywy włosowej. Badania prowadzono, stosując system oceny punktowej CADESI-4 i indeks świądowy w skali od 0 do 10.

W przebiegu chorób skóry, szczególnie w uogólnionych i nawrotowych dermatozach tła alergicznego, endokrynologicznego, pasożytniczego, czy genetycznego, kluczowym czynnikiem decydującym o uzyskaniu szybkiej poprawy klinicznej jest przemyślane leczenie miejscowe. Dobór preparatów zależy od ich potencjału działania nawilżającego, keratomodulującego, przeciwzapalnego, redukującego wtórne zakażenia oraz nasilenie świądu. Kompleksowe leczenie miejscowe wymaga stosowania jednocześnie kilku preparatów w różnych okolicach ciała zwierzęcia w terapii skojarzonej z preparatami ogólnoustrojowymi (glikokortykosteroidy, cyklosporyna, antybiotyki, oklacitinib, leki przeciwhistaminowe). W części przypadków odpowiednio dobrane i wielokierunkowe leczenie miejscowe może przynieść wystarczający efekt terapeutyczny, bez uciekania się do terapii ogólnoustrojowej, zawsze niosącej ryzyko działań niepożądanych.
Celem artykułu jest ocena skojarzonego jednoczesnego wielokierunkowego leczenia miejscowego (SJW-LM) trzema preparatami o różnych właściwościach terapeutycznych i przedstawienie algorytmu postępowania leczniczego u psów z atopowym zapaleniem skóry z użyciem tych preparatów.

Czytaj dalej...

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów