Zespół suchego oka

Drops

Zespół suchego oka (KCS) to występująca u niemal 10% psów grupa chorób, o różnej etiologii i mechanizmach powstawania, których wspólnym mianownikiem jest niedobór łez.

Diagnostyka: test łzowy Schirmera. Polega na założeniu pod powiekę części bibułki z podziałką milimetrową na czas jednej minuty. Jeżeli łzy zamoczą mniej niż 10 mm bibułki – pacjent cierpi na KCS, jeżeli więcej niż 15 mm – produkcja i wydzielanie łez są na prawidłowym poziomie. Gdy wynik zawiera sięw granicach 10–15 mm/min, w zależności od objawów klinicznych można podejrzewać KCS.
Objawy: ból, światłowstręt, wysunięcie trzeciej powieki, podrażnienie, przekrwienie, a następnie zapalenie spojówek, obecność wydzieliny, zmiany zapalne i degeneracyjne w rogówce.

Przyczyny: polekowe, jatrogenne, immunologiczne, pourazowe, zakaźne, powikłania chorób pozaukładowych.
Terapia: krople SentrX do nawilżania, ochrony przed wysychaniem, zastąpienia naturalnych łez i eliminacji przekrwienia. Inne środki w zależności od etiologii i objawów.

Technologia SentrX ™ umożliwia tworzenie materiałów prostych (hydrożel, emulsja), jak i bardziej złożonych (gąbki, proszki, folie), które mają odmienne właściwości chemiczne, a zatem i różne przeznaczenie terapeutyczne.

* Kwas hialuronowy (HA) jest biopolimerem, który odgrywa ważną rolę w wielu
procesach fizjologicznych, w tym gojeniu się ran. Technologia SentrX ™ umożliwia chemiczne modyfikowanie HA do tiolowanego, karboksymetylowego HA (CMHA), który jest następnie sieciowany dwusiarczkami – CMHA-S. Różnice w liczbie tioli na cząsteczce, masie cząsteczkowej polimeru, jego stężeniu, rodzaju sieciowania oraz wprowadzaniu innych cząsteczek pozwalają na tworzenie syntetycznej macierzy międzykomórkowej (ECM), która jest w pełni biokompatybilna i biodegradowalna w przewidywalnym oraz kontrolowanym stopniu, a jednocześnie nie jest immunogenna, za to trwała w temperaturze pokojowej.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów