Wrzodziejące zapalenie i uszkodzenie rogówki

Kot

Wrzodziejące zapalenie i uszkodzenie rogówki jest najczęściej spotykaną w okulistyce weterynaryjnej jednostką chorobową, w której dochodzi do ubytku nabłonka przedniego rogówki i części jej zrębu.

Diagnostyka: barwienie fluoresceiną. Barwnik fluoresceinowy stosowany jest w diagnostyce wrzodów rogówki i pomaga określić ich głębokość i położenie. Fluoresceina nie barwi nabłonka i błony Descemeta, barwi natomiast zrąb rogówki na jasnozielono. Bardzo powierzchowne ubytki nie ulegają zabarwieniu. Powierzchowne wrzody rogówki można wybarwić różem bengalskim.
Objawy: ból, światłowstręt, łzawienie, kurcz powiek, wysunięcie trzeciej powieki, silne zaczerwienienie i obrzęk spojówek.
Przyczyny: wady ze strony powiek, zaburzenia w produkcji łez, czynniki drażniące, urazy, zakażenia, obrzęk rogówki, zwyrodnienie błony podstawnej nabłonka przedniego rogówki, immunologiczne.
Terapia: żel SentrX w celu przyspieszenia gojenia, ograniczenia wielkości blizny i złagodzenia podrażnień. Inne środki w zależności od etiologii i objawów.

Technologia SentrX ™ umożliwia tworzenie materiałów prostych (hydrożel, emulsja), jak i bardziej złożonych (gąbki, proszki, folie), które mają odmienne właściwości chemiczne, a zatem i różne przeznaczenie terapeutyczne.

* Kwas hialuronowy (HA) jest biopolimerem, który odgrywa ważną rolę w wielu
procesach fizjologicznych, w tym gojeniu się ran. Technologia SentrX ™ umożliwia chemiczne modyfikowanie HA do tiolowanego, karboksymetylowego HA (CMHA), który jest następnie sieciowany dwusiarczkami – CMHA-S. Różnice w liczbie tioli na cząsteczce, masie cząsteczkowej polimeru, jego stężeniu, rodzaju sieciowania oraz wprowadzaniu innych cząsteczek pozwalają na tworzenie syntetycznej macierzy międzykomórkowej (ECM), która jest w pełni biokompatybilna i biodegradowalna w przewidywalnym oraz kontrolowanym stopniu, a jednocześnie nie jest immunogenna, za to trwała w temperaturze pokojowej.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów