Odwodnienie to nie tylko utrata wody

odwodnienie

Odwodnienie to nie tylko utrata wody, to także utrata ważnych dla równowagi organizmu zwierzęcia elektrolitów, takich jak m.in. potas, sód i chlorki.

Woda jest najważniejszym składnikiem organizmu, jej brak może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku dni. Czysta, świeża woda powinna być dostępna dla Twojego zwierzaka przez cały czas. Pamiętaj także, że udostępnienie zwierzakowi wielu źródeł wody zachęci go do konsumpcji. Jest to szczególnie ważne u kotów, które często piją bardzo mało.

Ile mój kot/ pies powinien wypijać wody w ciągu dnia?
Dzienne zapotrzebowanie na płyny u psów i kotów zależy od wielu czynników m.in. od:
  • diety (karmy mokre zawierają ok. 60- 87% wody, karmy suche ok. 3-11% wody, zatem w zależności od rodzaju karmy, ilość wypijanej wody będzie inna),
  • środowiska (gł. temperatury otoczenia),
  • poziomu aktywności.

Większość gatunków ssaków potrzebuje ~ 44-66 ml wody / kg masy ciała.


Kiedy warto uzupełniać elektrolity?
Istnieją sytuacje, w których warto zamiast zwykłej czystej wody zaproponować zwierzakowi do picia roztwór zawierający elektrolity oraz węglowodany, aby przeciwdziałać odwodnieniu. Warto podawać wodę wzbogaconą w elektrolity:
  • gdy planujemy długotrwały wysiłek lub intensywny trening,
  • jeżeli zapowiadana jest upalna pogoda (nasze zwierzaki domowe nie pocą się, ale dyszą, aby się ochłodzić i w ten sposób także tracą płyny z organizmu poprzez parowanie z błon śluzowych jamy ustnej),
  • w trakcie rekonwalescencji (po przebytej chorobie, zabiegu, urazie),
  • w okresie porodu i laktacji,
  • po biegunkach, wymiotach.

Ważne, aby podawany zwierzakom roztwór do picia był płynem izotonicznym. Płyny izotoniczne podawane są również dożylnie pacjentom, których stopień odwodnienia jest zbyt wysoki, aby utratę płynów uzupełnić terapią doustną.
nutrisal3
Jeżeli zwierzak nie chce pić samodzielnie, można próbować go zachęcać, podając mu płyny strzykawką doustnie. Należy jednak robić to bardzo ostrożnie, aby nie doprowadzić do zachłyśnięcia, a podawane porcje powinny być niewielkie.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów