Nagła biegunka

Biegunka

Biegunka to nie choroba, ale objaw kliniczny, którego nie należy bagatelizować. Charakteryzuje się:

 • zwiększeniem częstotliwości wypróżnień,
 • zwiększeniem objętości wydalanego kału,
 • zwiększeniem zawartości wody w kale.
Biegunka może trwać kilka dni (postać ostra) lub ponad 2 tygodnie (wówczas mówimy o postaci przewlekłej).

Dlaczego nas to spotkało?

Przyczyn biegunek jest bardzo wiele:
- błędy żywieniowe (np. nagła zmiana karmy, zjedzenie przedmiotów niejadalnych),
- bakterie, wirusy, pasożyty,
- choroby toczące się w obrębie innych układów/ narządów,
- stosowane leki,
- stres (przeprowadzka, podróż, pojawienie się nowego członka rodziny) i wiele innych.
Jako opiekun zwierzęcia pamiętaj, aby zwrócić uwagę, czy w wydalanym kale występuje: krew, ciała obce (kości, monety, kamienie, sznurek, fragmenty zabawek itp.), niestrawiona karma, śluz.
Warto także zapamiętać, jaki wydalany kał ma: kolor, konsystencję i objętość. Jeżeli nie poradzisz sobie z biegunką w domu i udasz się ze swoim zwierzakiem do lekarza weterynarii, te informacje będą pomocne w dalszej diagnostyce.

Co możecie zrobić w domu?

 1. Zastanowić się nad potencjalną przyczyną biegunki i spróbować ją usunąć. Biegunka często występuje, gdy zwierzak dopadnie do resztek Waszego jedzenia lub zje coś, czego nie powinien (zabawkę dziecka, kamienie na spacerze).
 2. Odstawić jedzenie na kilka godzin (w przypadku kotów) lub kilkanaście godzin (w przypadku psów) i przeprowadzić zwierzakowi głodówkę.
 3. Zadbać o dostęp do świeżej wody najlepiej z dodatkiem elektrolitów. 
  nutrisal3
  W trakcie biegunki zwierzaki tracą nie tylko wodę, ale także ważne dla utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej pierwiastki, które należy uzupełnić.
 4. Zastosować preparat, który ochroni podrażniony przez biegunkę przewód pokarmowy, zagęści kał, a także  zwiąże toksyny i produkty fermentacji oraz dostarczy do jelit pożyteczne bakterie. W trakcie biegunki znaczna część z nich obumiera, jest wydalana lub zastępowana przez bakterie patogenne. 
 5. Zadbać o higienę zwierzęcia.
 6. Obserwować zachowanie zwierzęcia.
 7. W razie potrzeby udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Pamiętaj, biegunka prowadzi do odwodnienia. Odwodnienie może być nie tylko zagrożeniem dla zdrowia, ale także życia zwierzęcia, dlatego biegunki nie należy bagatelizować. Jeżeli mimo podjętych przez Ciebie kroków, biegunka nie ustępuje, koniecznie zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów