Wakacyjna apteczka, czyli co zabrać ze sobą na wyjazd z pupilem?

pierwsza pomoc
Sezon urlopowy to okres, na który większość z nas niecierpliwie czeka przez cały rok. Z wyprzedzeniem planujemy, przygotowujemy, rezerwujemy... A i tak w przeddzień wyjazdu jest jeszcze tyle rzeczy, o których zapomnieliśmy. Wówczas biegamy w panice, sprawdzając po kilka razy, czy na pewno wszystko spakowaliśmy.
pierwsza pomoc
Ponieważ wielu opiekunów czworonogów decyduje się na aktywny wypoczynek razem ze swoim pupilem, na wakacyjny wyjazd obowiązkowo należy zatroszczyć się także i o jego potrzeby. Pomijając sprawy oczywiste, jak zabranie ze sobą pokarmu, zabawek i całego asortymentu Twojego pupila, pamiętaj także o spakowaniu apteczki wakacyjnej. Dlaczego wakacyjnej? Dlatego, że powinna ona być na tyle poręczna, by umożliwić udzielenie doraźnej pomocy Twojemu psu, a jednocześnie aby nie stanowiła dodatkowego bagażu. Nie pakuj, więc do niej całego arsenału sprzętów, czy medykamentów, które posiadasz w domu.

Co powinno znaleźć się w wakacyjnym zestawie ratunkowym Twojego pupila?

 I. Termometr.
Najlepiej, jeśli wcześniej poprosisz lekarza weterynarii o szybką instrukcję sprawdzania pomiaru temperatury u swojego czworonoga. Pamiętaj, że u niego temperatura powinna mieścić się w przedziale: 38–39°C.
II. Środki opatrunkowe:
gaziki, opaska dziana, bandaż elastyczny, plaster.
III. Środki natłuszczające:pierwsza pomoc
np. wazelina.
IV. Płyn do odkażania ran:
np. octenisept, rivanol.
V. Jałowy roztwór soli fizjologicznej do przemywania ran.
VI. Pęseta do usuwania ciał obcych (np. drzazg).
VII. Urządzenie do usuwania kleszczy.
VIII. Maść antybiotykowa.
IX. Leki i preparaty:
(po konsultacji z lekarzem weterynarii):
  • leki przeciwhistaminowe, które doraźnie łagodzą świąd i objawy alergii. Możesz zaopatrzyć się zarówno w ich formy miejscowe (np. maść), jak też tabletki, zawierające loratydynę.
  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne- nie powinno się ich stosować długotrwale, jednak w sytuacjach nagłych ich użycie jest w pełni uzasadnione.
  • preparat przeciwbiegunkowy- najlepiej, jeśli w jego składzie znajdziemy również probiotyki, odbudowujące mikroflorę przewodu pokarmowego.
  • preparat elektrolitowy- zalecany jako terapia wspomagająca przy biegunkach, czy wymiotach, ale także stosowany u psów intensywnie pracujących, zwłaszcza w gorące, wakacyjne dni.
  • jeśli Twój pupil cierpi z powodu choroby lokomocyjnej, na kilka dni przed podróżą rozpocznij stosowanie Aptus Relax.
  • dodatkowa porcja energii- może okazać się przydatna dla psów, które aktywnie spędzają czas, dostarczysz ją zarówno w postaci odpowiedniej diety, jak też w formie wygodnego suplementu.
  • leki przyjmowane na stałe- jeśli Twój pupil przyjmuje stale jakieś leki, nie może ich również zabraknąć w apteczce. 

pierwsza pomoc


Zatroszcz się także odpowiednio wcześniej o przeprowadzenie dokładnej profilaktyki twojego podopiecznego. Na cztery tygodnie przed wyjazdem udaj się z psem do lekarza i sprawdź, czy Twój pupil ma wszystkie niezbędne szczepienia. Poproś o leki odrobaczające (jeśli lekarz potwierdzi taką potrzebę), a także o preparaty przeciwko pchłom i kleszczom.

Zawartość apteczki może wywołać obawy, czy wyjazd z psem na pewno jest dobrym pomysłem. Nie zrażaj się jednak. Najprawdopodobniej w ogóle nie będziesz musiał z niej korzystać. Jednak w razie, gdyby pojawiła się taka konieczność, możesz być pewien, że będziesz w stanie udzielić pomocy swojemu pupilowi.

lek. wet. Krystyna Skiersinis

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów