Szczeniak w domu - jak nie popełnić błędu?

szczeniak
Nie ma chyba piękniejszego uczucia dla opiekuna psa niż świadomość, iż doskonale troszczy się o swojego pupila i zapewnia mu wszystko, co potrzebne.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w okresie szczenięcym, kiedy to organizm w szybkim tempie rośnie i rozwija się.

Pierwszy rok życia psa jest niezmiernie ważny dla całej jego przyszłości. Psy po urodzeniu rozwijają się w ciągu kilkunastu miesięcy, a rasy olbrzymie osiągają swoją docelową masę ciała po upływie nawet 2 lat. Podczas tego okresu są one szczególnie narażone na choroby kości i stawów, spośród których pewne stany mogą być dziedziczne i uwidaczniać się stosunkowo wcześnie.

Szczeniak w domu - jak nie popełnić błędu?

Niektóre rasy psów są predysponowane do wystąpienia schorzeń układu ruchu, jednak nawet w takiej sytuacji odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić pojawienie się problemów lub też zasadniczo zmniejszyć ich nasilenie. Ponieważ to właśnie schorzenia układu kostno-stawowego są jednym z częstszych problemów, stwierdzanych u młodych psów (zwłaszcza u ras dużych, szybko rosnących), zobaczmy, co można zrobić, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.


Ruch

Dbałość o kondycję fizyczną oraz odpowiednią ilość ruchu są kluczowymi czynnikami, wpływającymi nie tylko na sprawność stawów, ale także na ogólny stan zdrowia psa. Okres szczenięcy jest niezmiernie istotny, ponieważ właśnie teraz dochodzi do kształtowania się kośćca oraz wzmacniania całego aparatu kostno-stawowo-więzadłowego.

Młode psiaki z natury są ruchliwe i ciekawskie, dlatego też u nich zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu nie stanowi większego wyzwania. Często różnego rodzaju treningi połączone są ze szkoleniem szczeniaka, co jest nie tylko zdrowe, ale również pożyteczne. Jednak warto jest zadbać o to, by aktywność fizyczna juniora była dostosowana do jego wieku, możliwości wysiłkowych oraz stanu klinicznego.

Szczeniak w domu - jak nie popełnić błędu?

Młode, zdrowe psy są niezmiernie energiczne. Ich dzień w większości przypadków upływa pod znakiem intensywnej zabawy, drzemek, jedzenia oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych. Te krótkie okresy odpoczynku są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na regenerację po wysiłku. Należy więc zapewnić im nie tylko odpowiednią dawkę ruchu (zwłaszcza na świeżym powietrzu), ale także wystarczający odpoczynek.


Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta

Rozwój pewnych chorób kostno-stawowych może być rezultatem nieprawidłowego żywienia. I rzeczywiście – w wielu przypadkach zoptymalizowanie diety (zarówno pod względem zawartości składników żywieniowych, jak też ilości przyjmowanego pożywienia) może zapobiec problemom ortopedycznym albo przynajmniej ograniczyć stopień nasilenia objawów klinicznych. Należy jednak pamiętać, że do żywienia psa podchodzić należy bardzo indywidualnie i zawsze konsultować swoje obawy z lekarzem lub dietetykiem weterynaryjnym.

Szczeniak w domu - jak nie popełnić błędu?


Suplementy diety

Stanowią one cenne narzędzie w dbaniu o zdrowe kości i stawy Twojego psa.  Największe znaczenie mają substancje chondroprotekcyjne, które nie tylko wzmacniają chrząstkę stawową, ale także sprzyjają jej szybszej regeneracji w sytuacji, gdy ulegnie ona uszkodzeniu.

Ich działanie polega między innymi na:

 • zwiększeniu regeneracji chrząstki stawowej,
 • spowolnieniu tempa procesów zwyrodnieniowych w stawach,
 • promowaniu aktywności chondrocytów,
 • hamowaniu działania enzymu degradującego, który jest przyczyną niszczenia chrząstki.
Najczęściej zalecanymi składnikami są:
 1. siarczan glukozaminy
 2. siarczan chondroityny
 3. kwas hialuronowy
 4. metylosulfonylometan (MSM)
 5. kolagen.

Poza chondroprotetykami niezmiernie ważne są również antyoksydanty oraz substancje o działaniu przeciwzapalnym. Należą tu między innymi:

 • długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA, DHA),
 • antyoksydanty (wit. E, wit. C, luteina, polifenole i inne). 
Dbałość o prawidłową masę ciała

Jednym z najczęstszych błędów, popełnianych przez świeżo upieczonych właścicieli psów jest przekarmianie swojego pupila. Niestety, niczego nieświadomi opiekunowie w wielu przypadkach podają swoim podopiecznym zbyt energetyczne pożywienie, uważając, że to jest właśnie sposób na to, by psiak zdrowo się rozwijał.

Niestety - konsekwencje nadmiernego przyjmowania pewnych składników pokarmowych mogą być dla młodego organizmu katastrofalne. W tak młodym wieku, kiedy metabolizm kości i chrząstek działa na najwyższych obrotach, przekarmianie może doprowadzić m.in do:

 • przyspieszonego wzrostu kości,
 • zbyt dużej masy ciała,
 • zaburzeń hormonalnych.
Nadwaga obciąża młodzieńczy układ kostno-stawowy, prowadząc do mechanicznych mikrouszkodzeń chrząstki stawowej oraz nieprawidłowej przebudowy kostnej. W rezultacie mogą pojawiać się takie choroby, jak osteochondroza, dysplazja bioder, czy dysplazja stawów łokciowych.

Regularne kontrole u lekarza weterynarii

Niezmiernie ważny element profilaktyki, o którym również należy pamiętać. W wielu przypadkach to właśnie kontrolne badania w lecznicy weterynaryjnej pozwalają wykryć wczesne etapy zaburzeń kostno-stawowych, wychwycić nieprawidłowy sposób poruszania się, czy rozwijającą się chorobę. Należy zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na szczeniaki psów ras dużych i olbrzymich, które są silnie predysponowane do występowania chorób kości i stawów.

Szczeniak w domu - jak nie popełnić błędu?


Zapobieganie urazom

Oczywistym jest, iż często niemożliwe jest uniknięcie urazu, czy stłuczenia, zwłaszcza u wszędobylskich szczeniąt. Jednak pewne schorzenia, pojawiające się w późniejszych latach życia Twojego psa mogą być rezultatem wcześniejszego urazu. Nawet takie czynności, jak zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, zbyt wysokie skakanie, czy forsowne bieganie do utraty tchu w przypadku młodych psów, u których układ kostno-stawowy nie jest w pełni dojrzały, mogą doprowadzić do urazu stawu. Nadzoruj więc rutynowe czynności swojego pupila, by uniknąć problemów w przyszłości.


lek. wet. Krystyna Skiersinis

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów