Podejrzewasz chorobę uszu u swojego psa?

uszy
Uszy psa i kota są bardzo wrażliwym miejscem i każda ich choroba powoduje ogromny dyskomfort życia zwierzęcia, a tym samym właściciela.  W zależności od budowy małżowiny usznej i przewodu słuchowego predyspozycja do rozwoju zapaleń może być częstsza u jednych ras takich jak spaniele, berneńczyki, bassety z obwisłą małżowiną czy shar peie z wąskim i nierównym przewodem słuchowym. Każdy jednak pies wymaga okresowej kontroli jakości uszu (raz w tygodniu), ponieważ z pozoru nieistotna np. zmiana barwy i ilości woszczyny w uchu może być początkiem poważnej choroby.

Jak postępować w przypadku podejrzenia chorób uszu u psów?

Widocznymi niepokojącymi objawami, które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii są:

·         częste potrząsanie głową i przechylanie głowy na jedną stronę (chorą),
·         świąd ucha z częstym drapaniem małżowiny i jej okolicy,
·         zmiany ilości i barwy woszczyny w uchu na intensywniejszą, ciemną brunatną lub pojawienie się śluzowego lub ropnego wysięku, sklejającego włosy u podstawy ucha.

orisolvePamiętać należy, że zwykle to, co jest zauważalne na zewnątrz, w głębszych odcinkach przewodu słuchowego występuje w nasilonym stopniu. Takie przypadki świadczą o chorobie ucha, nie zaś tylko o zwykłym zabrudzeniu i powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem weterynarii, który powinien zbadać mikroskopowo wydzielinę lub woszczynę pobraną z ucha pod kątem cytologicznym lub w razie potrzeby wykonał badanie hodowlane z antybiotykowrażliwością bakterii. Jeżeli jest to możliwe lekarz powinien także obejrzeć otoskopem przewód słuchowy i ocenić budowę ucha oraz możliwość występowania ciał obcych (np. źdźbeł traw) i zmian rozrostowych, mogących świadczyć o procesie nowotworowym.
Na podstawie badań lekarze weterynarii zalecają leczenie, polegające na czyszczeniu ucha odpowiednio dobranym pierwszym preparatem (czyścik) o właściwościach upłynniających woszczynę, ułatwiającym jej usuwanie z ucha, który w niektórych przypadkach posiada również umiarkowane właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także łagodzi stan zapalny i podrażnienia uszu. 
Drugi preparat, który lekarz może zalecić jest odpowiedni środek o silnych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych w zależności od wyniku badania cytologicznego. Dobór czyścika ma kluczowe znaczenie w dalszej pielęgnacji ucha, ponieważ proces leczenia nie kończy się zwykle po wygojeniu ucha. Wstępne leczenie powinno trwać od 2 do 3 tygodni i po tym okresie należy spodziewać się znacznej poprawy i ustąpienia zmian. Jednakże jeżeli przyczyną problemów z uszami są np. choroby alergiczne, które powodują nawrotowe zapalenia przewodów i małżowin usznych podawanie preparatów do uszu należy wydłużyć lub czyszczenie wykonywać okresowo przez całe życie zwierzęcia. W takich przypadkach właściciele mogą z powodzeniem samodzielnie, w zależności od potrzeby, wykonywać czyszczenie małżowin i przewodów słuchowych zewnętrznych.

Czynności, które należy wykonać podczas czyszczenia ucha:

1. Ujęcie w palce małżowiny usznej.
2. Pomasowanie podstawy ucha (przyzwyczajenie psa do zabiegu).
3. Uniesienie małżowiny do góry poprzez przytrzymanie za jej wierzchołek (wyprostowanie przewodu słuchowego, co ułatwia głębszą penetrację preparatu w przewodzie słuchowym).
4. Wlanie w zależności od wielkości ucha od 0,5 do 2 ml preparatu czyszczącego
5. Zamknięcie przewodu słuchowego małżowiną uszną i wymasowanie jej podstawy przez 30-60 sekund, aby preparat powędrował do części poziomej przewodu słuchowego, aż do błony bębenkowej. Nie martwmy się, że możemy podać zbyt dużą objętość preparatu, zbyt mała zaś nie pozwoli na upłynnienie zawartości przewodu słuchowego.
6. Uwolnienie małżowiny tak, aby pies mógł swobodnie potrząsać uszami w celu usunięcia woszczyny wraz z preparatem czyszczącym (dlatego czyszczenie uszu należy wykonać w łazience lub podczas spaceru).

7. Oczyszczenie ucha z pozostałości przy pomocy płatka kosmetycznego lub waty zwiniętej w kłębek, zaczynając od wejścia do przewodu słuchowego a kończąc na całej małżowinie i okolicach ucha.

 

Nie zapominajmy, że czyszczenie uszu może kojarzyć się pupilowi niezbyt przyjemnie, dlatego podczas wszystkich czynności warto nagradzać smakołykiem jego cierpliwość.


dr n. wet. Piotr Wilkołek
Adiunkt Zakładu Diagnostyki Klinicznej i Dermatologii Weterynaryjnej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów