Dbaj od szczeniaka

patrycjawięckowska

Szczeniak

Ważne jest, aby od samego początku zadbać o układ kostny naszego podopiecznego. Właściciele szczeniaków powinni zwrócić szczególną uwagę na predyspozycje rasowe psa. Wskazana jest wczesna wizyta u ortopedy, podczas której możemy rozpoznać lub wykluczyć rozwój chorób układu ruchu. Ważna u szczeniaka jest również zbilansowana dieta i jej suplementacja preparatami zawierającymi m.in. glukozaminę, chondroitynę i kolagen. 

Pierwsze spacery z naszym podopieczny powinny rozpocząć się, kiedy pies ma zakończoną profilaktykę szczepień. Często, kiedy w naszym domu pojawia się szczeniak, musi on jeszcze co najmniej kilka dni spędzić w domu bez wychodzenia na spacery. W początkowym etapie rozwoju naszego szczeniaka powinniśmy unikać śliskich powierzchni, żeby się nie rozjeżdżał podczas biegania po mieszkaniu. Takie rozjechanie/przewrócenie może powodować mikro urazy układu kostnego, które mogą mieć swoje konsekwencje w późniejszym czasie. Najlepiej zagwarantować psu ruch jednostajny, a w mieszkaniu porozkładać dywany. Szczeniak w domu to dobry trening również dla naszej cierpliwości, ważne jest, aby zmęczyć naszego podopiecznego nie nadwyrężając jego stawów. Często właściciele sami będąc znużeni biegającym pupilem, biorą np. piłeczkę i rzucają wielokrotnie na podłogę.  Szczeniak biegnie wtedy za nią bez opamiętania i, a to uderzy w nogę od stołu, a to w krzesło, nie zmieści się pod kanapą w salonie. Widok, choć czasem dla nas komiczny, jest poważnym zagrożeniem dla układu kostno- szkieletowego naszego małego czworonoga.  

Pies dorosły

Kiedy nasz podopieczny kończy wzrost i staje się dorosłym psem, spacery z nim zmieniają się diametralne. Szczególnie, gdy robi się ciepło i coraz więcej czasu spędzamy z psiakami na zewnątrz, pojawia się wiele możliwości, aby urozmaicić im spacer. Zaczynając od najprostszych spacerów po parku z aportami i skokami przez murki, przejażdżek rowerowych, czy trenowania różnych sportów z psami, takich jak agility, dog frisbee i wiele innych. Powinniśmy jednak zawsze mieć na uwadze dobro naszego psa. W dalszych artykułach postaramy się podpowiedzieć, jak przygotować psa do większego wysiłku i co należy zrobić, aby właściwie zakończyć harce z naszym podopiecznym. Ważna jest również świadomość właściciela o stanie zdrowia psa. Tylko wtedy możne on zapobiec kontuzjom, na które narażony jest pies nawet podczas zwyczajnego spaceru. 

Pies senior

Jeśli nasz pies zbliża się do wieku seniora, nie oznacza to zakończenia jego aktywności. W swojej pracy spotykam się z psami, które są starsze, mają problemy ze stawami, jednak ich ogólna kondycja jest dobra. Niestety trafiają do mnie także psy, które mają znaczną nadwagę i ich ruch jest ograniczony. Dlatego, warto, aby psy, które mają dyskomfort ze strony układu ruchu były pod odpowiednią opieką medyczną. Należy pamiętać, że nie powinniśmy im skracać spacerów do minimum. Pies senior może chodzić na dłuższe spacery, o ile dobrze je rozplanujemy i zadbamy o niego przed, jak i po aktywności. Często zapewnienie psu seniorowi jednostajnego ruchu pozwoli zrzucić mu zbędne kilogramy oraz znacznie poprawi jego kondycję psychiczną.  

Nasz czworonożny przyjaciel w każdym wieku potrzebuje odpowiednio zbilansowanej i dostosowanej do potrzeb diety oraz ruchu dopasowanego do stanu zdrowia i możliwości kondycyjnych. Powinniśmy również pamiętać o odpowiedniej suplementacji diety preparatami, które wspomagają stawy naszych podopiecznych.

Patrycja Więckowska – Kusztelak

Dyplomowany technikiem weterynarii i Zoofizjoterapeuta

Rehabilitantka w Całodobowej Klinice Weterynaryjnej „Puławska” w Warszawie

rehab4pets.pl

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów