AKTYWNY SPACER, CZYLI TRENING FITPAWS POD CHMURKĄ

kpezinska

Treningi FitPaws w Polsce cieszą się ogromną popularnością. O tym, jakie korzyści niosą za sobą ćwiczenia wzmacniające pisze się często, jednak co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Program FitPaws, to opracowane treningi z wykorzystaniem produktów przeznczonych dla psów, które pomagają psom pracującym rozwijać siłę mięśniową oraz świadomość ciała i budować pewność siebie. W codziennej pracy psy narażone są na ryzyko związane z kontuzjami. Włączając program FitPaws od wczesnego etapu rozwoju psa i utrzymując odpowiedni poziomu treningów przez całą jego „karierę” zwiększamy wydajność psiego organizmu, szanse na wygraną oraz zapobiegniemy kontuzjom.

Dlaczego warto ćwiczyć z psem?

Ćwiczenia wzmacniające mogą wykonywać psy niezależnie od rasy, wieku czy sprawności fizycznej. Ważne jest jednak odpowiednie dostosowanie stopnia trudności do indywidualnego przypadku. 

Ponadto ćwiczenia wzmacniające mają wiele zalet, jak:

- oswojenie psów z różnymi rodzajami powierzchni, 

- poprawa koordynacji ruchowej psa, 

- poprawa świadomości ciała, 

- trening równowagi, 

- poprawa siły mięśniowej, 

- wzmacnianie u psa pewności siebie oraz budowanie zaufania między psem i przewodnikiem, 

- wzrost poprawy reakcji organizmu, 

- wzrost wytrzymałości aparatu ruchu, 

- stabilizacja słabych obszarów ciała, 

- poprawa równowagi, 

- zapobieganie urazom związanym ze sportem. 

Ponadto stanowią świetną zabawę oraz zaangażowanie właściciela w pracę z psem.

Jak prawidłowo ćwiczyć?

Podczas ćwiczeń równoważnych staramy się wykonywać zadania, które wymagają użycia, jak najmniejszej siły mięśni i nie powodują ich drgań, ponadto zapewniają utrzymanie równowagi psa i pozycji ciała z jak najmniejszym wysiłkiem. Dzięki temu poprawiamy wydajność organizmu i przygotowujemy do prawidłowego utrzymania równowagi podczas zadań fizycznych. Jeśli chcemy nauczyć psa koordynować swoje ciało, powinniśmy korzystać z różnych rodzajów zajęć i ćwiczeń.

Trening z FitPaws  piłkami

Sprzęt w postaci piłek okrągłych, w kształcie orzecha, dysków sensomotorycznych, równoważnik pezinska itp. możemy wykorzystywać w codziennym treningu psów, jako rozgrzewkę przed treningiem, stretching po treningu, ale również  jako jedną z form spalania tkanki tłuszczowej i poprawiania muskulatury oraz w rehabilitacji zwierząt. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń, ich trudność i intensywność należy zawsze dostosowywać do indywidualnych możliwości każdego psa, zależnie od wieku, stanu zdrowia, umiejętności i predyspozycji. Jak w każdym treningu – tak i w FitPaws wskazany jest zdrowy rozsądek, planowanie, monitorowanie stopnia wytrenowania psa oraz umiejętne wyznaczanie celów.

Ćwiczenia w terenie

Do ćwiczeń na świeżym powietrzu wykorzystać możemy w zasadzie to, co pokaże nam nasza kreatywność: ławkę w parku, przewrócone drzewo, murek, czy krzesło. Oczywiście możemy zabrać ze sobą także piłkę, czy dysk. Najważniejsze jednak, aby „sprzęt” był dostosowany do wysokości psa oraz jego umiejętności.

Ponadto dobrze wprowadzać treningi na zmiennym podłożu jak piasek, wysoka trawa, oczywiście z zachowaniem ostrożności co do jakości terenu (dziury, wystające konary itp). Pamiętajmy o tym, że wymierne efekty przynosi połączenie treningu kardio oraz ćwiczeń wzmacniających.

Możemy zacząć od prostych zadań, gdzie pies stoi przednimi łapami na „sprzęcie”, a kończyny k pezinskamiedniczne spoczywają na ziemi. Pamiętając przy tym, żeby głowa była przedłużeniem kręgosłupa, co oznacza że staramy się utrzymać ją w jednej linii z grzbietem. W takiej pozycji pies wytrzymuje 10-15 sekund, ćwiczenie to powtarzamy kilkakrotnie. 

Dla wyspecjalizowanych sportowców możemy odwrócić pozycję, czyli tylne lapy na ławce, a przednie na ziemi. Należy jednak uważać, aby kąt w odcinku lędźwiowym kręgosłupa nie wychodził poza jego linię. Trening z psami rożni się znacznie od naszego, gdyż psy szybciej się nudzą, dlatego warto wprowadzać psu co raz to nowe ćwiczenia. 

Kolejne ćwiczenie, to stanie czterema łapami na piłce/orzeszku, dzięki któremu poprawiamy koordynację ruchową oraz siłę mięśniową psa. 

Dla psów, które mają problemy ze zmiennym podłożem doskonale sprawdzą się równoważnie, dyski z wypustkami sensorycznymi oraz tzw. Bossu.

Świetnym ćwiczeniem dla psa jest także komenda sit to stand, czyli znany wszystkim siad/ wstań, które mimo swojej prostoty angażuje wiele partii mięśni, wpływając na ich rozgrzanie i wzmocnienie. 

golden retriverNa koniec w miarę zbliżającego się okresu letniego zachęcam do korzystania 
z dobrodziejstwa ciepłych dni i zabieranie psa nad wodę. Jednak ten rodzaj aktywności także należy wykonywać z rozsądkiem, wystrzegając się aportów kijów i zabawek na nieznanym gruncie. Skupmy się raczej na spokojnym pływaniu psa na niewielkich głębokościach.

dr. Katarzyna Pęzińska - Kijak

Zoofozjoterapueta, anatom zwierzęcy, adiunkt w Pracowni Anatomii Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Właściciel Przychodni Rehabilitacji Zwierząt VETICO oraz Akademii Rehabilitacji i Diagnostyki Zwierząt

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów