Aktywnie bez względu na wiek

Vladimir

Pierwsze spacery      

Zaczynając spacery z psem w młodym wieku powinniśmy wybierać miejsca spokojne, gdzie ilość przechadzających się osób jest ograniczona, a powierzchnia równa.

Pierwsze wyjścia będą wymagały od właścicieli dużo cierpliwości. Szczeniaki są bardzo ruchliwe i ciekawe wszystkiego, często na pierwszych spacerach nie potrafią się skupić na właścicielu ze względu na wiele bodźców zewnętrznych. Właściciel powinien zakupić odpowiednie szelki lub obrożę, w których nasz pies będzie bezpieczny.

Jeśli decydujemy się na szelki powinny mieć one odpowiedni kształt tak, aby w żaden sposób nie krępowały ruchu psa, stawy ramienne oraz łopatki nie powinny być przykryte. Paski powinny przechodzić z obydwu stron szyi łącząc się z przodu klatki piersiowej tworząc literę Y, dalej jeden pasek powinien biec wzdłuż linii mostka. Nie powinniśmy decydować się na szelki całe zabudowane materiałem, albo z jedną obręczą z przodu, przechodzącą na wysokości stawów barkowych. Takie szelki znacznie ograniczają ruch psa oraz mogą prowadzić do mikro urazów, co może w przyszłości stanowić dość duży problem.

Jeśli decydujemy się na obrożę, to również powinna być dostosowana do wielkości psa, nie powinna być zbyt cienka. Wybierając obrożę powinniśmy pamiętać, aby nie ciągnąć za nią naszego niesfornego psa, musimy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ takie ciągnięcie i szarpanie się na obroży również może powodować urazy kręgosłupa, co może mieć bardzo poważne skutki.

Wychodząc na spacer powinniśmy zapewnić psu komfort psychiczny, oraz fizyczny. Jeśli nasz pies boi się jakiejś powierzchni, nie powinniśmy zmuszać go do wejścia na nią, tylko dać mu czas, aby się przyzwyczaił do nowego otoczenia. W pierwszym okresie życia zalecane są spacery, podczas których nasz pies będzie miał jednostajny ruch po dość równym terenie. Starajmy się unikać nierównych i śliskich powierzchni. Jeśli nasz szczeniak w przyszłości ma być psem sportowym, możemy wprowadzać mu podstawowe komendy i ćwiczenia, na początku powinny one jednak ograniczyć się do poruszania psa na płaskim terenie. W późniejszych etapach szkoleń można stopniowo wprowadzać pewne utrudnienia. Warto zgłosić się na specjalne szkolenia, gdzie rozpiszą nam plan ćwiczeń dla szczeniaka. Pamiętajmy, aby zapewnić naszemu podopiecznemu odpowiednio zbilansowaną dietę oraz suplementację wspomagającą jego stawy.


Pamiętaj o rozgrzewce

Kiedy nasz pies zakończy już wzrost i nie ma problemów ortopedycznych, możemy zacząć wprowadzać bardziej energiczne spacery. Powinniśmy jednak odpowiednio przygotować na to naszego podopiecznego.

Kiedy wybieramy się na dłuższy spacer, planujemy bieg psa przy rowerze, bieg na pasie biodrowym, wybieramy się na trening, powinniśmy pamiętać również o podstawowych zasadach.

Pierwsza z nich to rozgrzewka. Starajmy się zachęcić naszego psa do szybszego chodu nawet do chwilowego kłusu.

Kiedy zobaczymy, że nasz pies ma już przyśpieszony oddech, zacznijmy strething aktywny, który ma na celu rozciągnięcie. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym zwiększa się zakres ruchu w stawach, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia koordynacja ruchów i zwiększa elastyczność mięśni. Polega on również na krótkich ćwiczeniach z psem, które pozwolą rozruszać stawy.

Najprostszym sposobem na wykonanie strethingu jest zabawa szarpakiem, piłką, czy jakąkolwiek inną zabawką. Należy podać zabawkę psu i delikatnie się z nim przeciągać stopniowo zmieniając wysokość szarpanego przedmiotu, raz góra, raz dół, w prawo, w lewo, możemy również wymusić zrobienie kilku kroków do przodu, później do tyłu. Jeśli nasz pies potrafi zrobić slalom pomiędzy nogami, jest to też bardzo dobra metoda strethingu. Po kilku mstawskokowyinutach takich zabaw nasz pies jest gotowy na szaleństwo w parku lub intensywny trening.

Po zakończeniu intensywnego wysiłku z psem należy zapewnić mu odpowiedni powrót do stanu przed szaleństwami lub treningiem. Po intensywnym wysiłku nie można psa od razu zamknąć w klatce lub mieszkaniu. Należy poćwiczyć z psem tak, jak przed treningiem przez około 2-4 minuty, następnie przejść do sterthingu pasywnego. Polega on na biernym rozciąganiu mięśni i ścięgien. Strething pasywny powinien być wykonywany tylko na rozgrzanych mięśniach, płynnie, bez użycia dużej siły i w komfortowym zakresie ruchów dla naszego psa. Celem strethingu pasywnego jest rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni i więzadeł oraz zwiększenie elastyczności tkanek. Po intensywnym wysiłku i odpowiednim powrocie do stanu spoczynku należy zapewnić psu mu odpowiednio zbilansowaną karmę oraz suplementy diety wpływające na prawidłowe odżywienie chrząstki stawowej (powinny zawierać kolagen, siarczan glukozaminy i chondroityny, kwas hialuronowy, MSM).

Aktywny senior

Psy starsze, również powinny mieć zapewniony odpowiedni do stanu zdrowia ruch. Często właściciele ze względu na zaawansowany wiek psa, ograniczają jego aktywność, co jest błędne. Nasz senior im więcej będzie się ruszał tym dłużej zachowa dobrą kondycję, będzie miał mniejszą tendencję do nadwagi.

Przed dłuższym spacerem lub zabawą z naszym psim seniorem powinniśmy również wykonać strething aktywny, tak jak w przypadku młodego psiaka. Wykonując tych kilka ćwiczeń z psem, zmniejszymy ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów. Starsze psy, które kiedyś intensywnie uprawiały sport, po przejściu na emeryturę sportową często nadal trenują. Co prawda treningi wyglądają inaczej i psy starsze nie wykonują wszystkich ćwiczeń.

U psów starszych powinno się jak najczęściej wykonywać strething pasywny, po wysiłku fizycznym zapobiega on powstawaniu przykurczów, zwiększa siłę mięśni. Jednak w przypadku psów seniorów, powinniśmy zachować szczególną ostrożność w wykonywaniu ćwiczeń i pamiętać, aby były one komfortowe dla naszego podopiecznego.


Podsumowując, sport i aktywny tryb życia wpływają pozytywnie zarówno na nas, jak i naszych czworonożnych podopiecznych w każdym wieku. Bardzo ważne jest to, aby dobrze się do tej aktywności przygotować. Należy wprowadzać z rozwagą nowe elementy ćwiczeń, czy też wzmożonego wysiłku oraz zapewnić psu odpowiednie warunki po wysiłku, pamiętać o odpowiedniej suplementacji diety skierowanej na stawy i okresowych wizytach u lekarza weterynarii oraz zoofizjoterapeuty.

Patrycja Więckowska – Kusztelak

Dyplomowany technik weterynarii i zoofizjoterapeuta. Rehabilitantka w Całodobowej Klinice Weterynaryjnej „Puławska” w Warszawie.

rehab4pets.pl

PawMap

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów