Zwyrodnienie stawów u psów i kotów

zwyrodnienie

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą i nieodwracalną chorobą stawów, która może pojawić się u psów i kotów w różnym wieku. Jej wystąpieniu sprzyja otyłość, nieprawidłowa dieta, wady postawy, nadmierne obciążenie stawów związane np. ze zbyt intensywnymi treningami, niedostosowanymi do wieku, czy powtarzające się urazy.

Wśród psów większe predyspozycje do wystąpienia choroby zwyrodnieniowej mają psy ras dużych, których masa ciała w dorosłym wieku osiąga 26- 45 kg (np. Owczarek niemiecki, Doberman, Labrador Retriever), a także olbrzymich, czyli tych które w dorosłym wieku ważą powyżej 45 kg ( np. Dogi niemieckie, Mastiffy, Wilczarze irlandzkie, Nowofunlandy). Częściej także chorują samce.

Najczęściej opiekunowie zwierząt obserwują następujące objawy choroby zwyrodnieniowej stawów:

 • niechęć do zabawy, spacerów
 • trudności ze wstawaniem
 • kulawiznę
 • sztywny lub ostrożny chód, opisywany „jakby pies chodził po potłuczonym szkle”
 • posmutnienie
 • obniżony apetyt
 • spadek masy ciała.

Należy pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione objawy są wynikiem bólu, który towarzyszy chorobie i powoduje dyskomfort naszego pupila. Nie jest to jednak dla zwierzaka wyrok. Nasze czworonogi mogą czuć się dobrze i żyć w komforcie, bez bólu, jeżeli my opiekunowie odpowiednio o nie zadbamy.

Terapia w przypadku zwyrodnienia stawów musi być prowadzona bez przerwy i zwykle do końca życia zwierzęcia, ze względu na to, że jest to choroba nieodwracalna i postępująca. Zatem potrzebna jest konsekwencja i pełne zaangażowanie opiekuna.

Warto wiedzieć, że terapia choroby zwyrodnieniowej stawów naszego pupila powinna być wielokierunkowa:

 1. Leczenie farmakologiczne – dobór leków oraz długość ich stosowania zawsze zależą od stopnia zaawansowania zmian w stawach, leczenie jest dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta.
 2. Rehabilitacja – ma na celu wzmocnienie mięśni, zwiększenie ruchomości stawów.
 3. Suplementacja – suplementy diety powinny zostać włączone do diety zwierzęcia z problemami stawowymi tak wcześnie, jak to możliwe (bezpośrednio po wystąpieniu urazu lub po wykryciu choroby).

Wśród substancji, które wykazują korzystne działanie na stawy wymienia się: 

 • Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny – chronią przed rozwojem stanów zapalnych kości i stawów, mają też zdolność hamowania rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawach.
 • MSM – naturalne źródło siarki organicznej niezbędnej do odbudowy stawów i ich komponentów, ma silne działanie przeciwutleniające.
 • Kwas hialuronowy – główny składnik mazi stawowej, odpowiedzialny za lepkość, smarowanie i odżywienie chrząstki stawowej oraz zapewnienie amortyzacji przed zgniataniem dla komórek chrząstki).
 • Przeciwutleniacze i inne mikroskładniki odżywcze (wit. C i E, cynk, miedź, mangan, selen i krzem) – wpływają korzystnie na zmniejszenie uszkodzeń wywołanych wolnymi rodnikami.

Składniki te znajdują się w Aptus Apto-flex Chew (dla psów o masie ciała powyżej 10 kg) i Apto-flex Chew Mini (dla kotów oraz psów o masie ciała do 10 kg).

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów