Wiosenne stresory...

wiosna

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia...

Pierwszą zapowiedzią tej pory roku jest pojawiająca się spod topniejącego śniegu powierzchnia. Topnienie śniegu odkrywa pokłady nieznanych dotąd zapachów, które w niskich temperaturach nie były aż tak intensywne. Mogą one stanowić dla zwierzaków ciekawostki, ale mogą też wpływać na wzrost ich niepokoju. Dotyczy to często szczeniąt, które swoje pierwsze spacery odbywały po śniegu i nie znają innych powierzchni na zewnątrz, a także lękliwych psów po adopcji, które mogą być onieśmielane na spacerach  przez nadmiar nowych zapachów.
Zdecydowanie skuteczniej jest zacząć od częstych, ale krótkich spacerów, stopniowo wydłużając ich czas. Również otoczenie powinno być zmieniane stopniowo, by pies mógł się przyzwyczajać do nowych sytuacji. Psy poznając środowisko zewnętrzne, tworzą coś na kształt mapy zapachowej. Feromony i hormony zawarte w moczu, którym oznakowane jest np. osiedle stanowią istne drogowskazy.

wiosna
Wizyta u groomera
Wiosną rozpoczynają się kolejki do psich fryzjerów. Zimą wielu właścicieli psów nie skraca im sierści, by nie wyziębiały się podczas spacerów i dla wielu psów długa przerwa od wizyt u groomera może być źródłem stresu.
Zanim umówisz się na strzyżenie, przejdź koło salonu groomerskiego kilka razy w trakcie spaceru, wejdź do środka, aby pies miał czas zorientować się, że nic mu nie grozi, przekaż mu w nagrodę za jego dzielną postawę smakołyk, takie postępowanie ułatwi mu przybycie na prawdziwą wizytę. Również kilkuminutowe odwiedziny "po ciasteczko" spowodują dobre skojarzenie z miejscem i osobą. Dodatkowo, aby zmniejszyć stres przed każdą wizytą zastosuj Aptus Relax o działaniu uspokajającym.

Wiosenne stresory...
Ruja / cieczka
Wiosną, nieco częściej niż w innych porach roku pojawiają się cieczki, a u kotek ruje. Ten czas może być stresujący dla jednych i drugich, szczególnie, gdy przeżywają to pierwszy raz. Takimi samicami mogą natrętnie interesować się samce, będąc przy tym bardzo nachalnymi i zalotnymi.
Jeśli jesteś opiekunem samca postaraj się, aby nie był on nachalny dla suczek. Jeżeli posiadasz suczkę staraj się omijać w trakcie cieczki miejsca szczególnie zatłoczone, aby unikać adoratorów. W takim okresie należy być szczególnie ostrożnym i przewidywalnym i podczas spacerów mieć suczki na smyczach, by zapobiec np. ucieczce. Warto wówczas spacerować na kilkumetrowych linkach, które można rozwijać w parkach, by mogły one swobodniej eksplorować otoczenie. W tym stresującym okresie możesz także stosować nawet 2x dziennie Aptus Relax.

przeprowadzka
Przeprowadzka
Często przeprowadzka oznacza dla zwierzaka totalną rewolucję. Zmiana rutyny burzy poczucie bezpieczeństwa. Nowy dom, remont, hałasy, przemeblowania, nowe zwyczaje, nowe otoczenie, nowe zapachy i inne miejsca mijane na spacerach, nieznane psy. Pies może czuć się zagubiony i potrzebuje czasu by oswoić się z nową rzeczywistością.
Do nowego domu zabierz stare posłanie i zabawki swojego zwierzaka, jeśli planujesz je wymienić zrób to na kilka tygodni przed przeprowadzką lub kilka tygodni po. Nowe miejsce to i tak dla niego wystarczający stres. Warto również przed przeprowadzką kilka razy odwiedzić nowe miejsce- zarówno mieszkanie, jak i zrobić spacer w nowym otoczeniu. Po faktycznej przeprowadzce psu będzie się łatwiej zaaklimatyzować. Dodatkowo pomóż zwierzakowi podając Aptus Relax. Rozpocznij jego podawanie na kilka dni przed przeprowadzką i kontynuuj do momentu, aż uznasz, że zwierzak dobrze czuje się w nowym miejscu.

zwierzaki

Nowy zwierzak w domu

Zazwyczaj ludzie decydując się na kupno, czy adopcję psa lub kota, organizują sobie kilka dni wolnego, by zapoznać zwierzaka z otoczeniem, zadbać o prawidłowe relacje z nowym domownikiem i pomóc mu w tym trudnym czasie. Wkrótce jednak opiekunowie muszą wrócić do codziennych obowiązków, m.in. wielu godzin w pracy. Dla nowego domownika zmiana miejsca zamieszkania, czy otoczenia może stanowić źródło stresu. Psy potrzebują kilku tygodni, aby zadomowić się w nowym środowisku, poznać nowe zwyczaje rodziny, stworzyć tzw. mapę zapachową ścieżek na spacerach i zakorzenić się na dobre.
Można rozpocząć od prostych ćwiczeń, typu: poruszając się po mieszkaniu, zamykaj od czasu do czasu za sobą drzwi. W tym czasie zwierzak może być zajęty pysznym smakołykiem. Takie ćwiczenia uczą go, że właściciel znika na chwilę i wraca, a moment zostania samemu kojarzy się z otrzymaniem smakowitego kąska np. w postaci Aptus Relax, który dodatkowo będzie działał uspokajająco.

Narodziny dzieckadziecko
Rodzina może powiększyć się również o ludzkiego potomka, a pojawienie się w domu małego dziecka dla wielu zwierząt to nie lada wyzwanie. Zmienia się wówczas niemal całkowicie dotychczasowe życie zarówno rodziców, jak i zwierząt. Mniej uwagi, mniej wspólnie spędzanego czasu, zupełnie nieznane dotychczas zachowania domowników związane z pielęgnacją i opieką nad dzieckiem, a w przypadku psów krótsze spacery lub spacery obok wózka z dzieckiem.
Postaraj się, aby Twój pupil nie czuł się odrzucony. Jeszcze przed narodzinami dziecka zapoznaj go z nowymi przedmiotami i zapachami, które pojawiają się w Waszym domu. Gdy pojawi się maleństwo zapoznaj z nim czworonoga. 
Prócz nowych zapachów można włączać nagrania odgłosów noworodka, typu płacz, śmiech, gaworzenie, pisk itp. Stopniując natężenie głośności, by nie straszyć nimi psa, a skutecznie odwrażliwiać. 
Warto zrobić kilka spacerów z pustym wózkiem, by skupić się na psie, na jego reakcji na jadący obok pojazd. Należy dbać o bezpieczeństwo psa i kontrolować ruch wózka, by np. nie najechać na psa, który zatrzymał się by obwąchać krzaczek.
 Jeszcze przed narodzinami maleństwa rozpocznij stosowanie Aptus Relax, aby przygotować swojego pupila na czekającą również jego, rewolucję.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów