Czego boją się psy?

lęk

Ponad połowa opiekunów psów (56%) zgłasza, że ich psy często lub czasami reagują strachem na głośne dźwięki.

relax

Najpowszechniejszymi bodźcami, które powodują lęk są:
  • wystrzały fajerwerków (63%)
  • grzmoty (47%)
  • hałas powodowany przez sprzęty AGD, takie jak odkurzacz (25%)
  • remonty domów (21%)
  • głośne imprezy (16%)
  • odgłosy pracy silników (13%)

relax

Lęk przed hałasem często jest bagatelizowany, a aż 19% opiekunów psów przyznaje się, że uważa reakcje na hałas wywołane strachem za zabawne. Natomiast 15% opiekunów irytują takie reakcje.
Opiekunowie psów są zakłopotani reakcjami swoich podopiecznych wywołanymi przez hałas i próbują im pomóc na różne sposoby. Mimo tego niewielu zdaje sobie sprawę, że lekarze weterynarii mogą zaoferować im profesjonalną poradę i pomoc w rozwiązaniu problemu.

relax

Najpowszechniejszym błędnym mniemaniem opiekunów psów jest to, że lęk przed hałasem osłabnie z czasem, kiedy pies przyzwyczai się do niego. Nie jest to prawdą: w rzeczywistości lęk może się z czasem nasilić i pies może zacząć reagować na coraz słabsze bodźce*.
Sprawdź objawy lęku przed hałasem i zapytaj lekarza weterynarii lub behawiorystę, w jaki sposób możesz pomóc swojemu najlepszemu przyjacielowi.

lęk

* Blackwell EJ. i in., 2013, Fear responses to noises in domestic dogs: Prevalence, risk factors and co-occurence with other fear related behaviour. Appl Anim Behav Sci. 145 (1‑2): 15‑25.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów