Co robić gdy pies boi się w Sylwestra?

relax

Bożonarodzeniowy rozgardiasz nie zawsze oznacza koniec atrakcji, gdyż po nim nadchodzi Sylwester. Ten czas bywa dość trudny dla psów, które boją się wystrzałów fajerwerków. Jedne psy odczuwają niepokój, a inne ogarnia paraliżujący lęk, nad którym nie są w stanie zapanować.

LĘK to negatywny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa, objawiający się jako niepokój, uczucie napięcia, skrępowania, zagrożenia.

Lęk i unikanie są naturalnymi reakcjami w odniesieniu do pewnych sytuacji. Zwierzęta instynktownie unikają niebezpieczeństwa i boją się tego, co dla nich nieznane.


relax

Wszyscy opiekunowie psów znają zasady panujące w czasie około sylwestrowym, ale warto odpowiednio wcześnie o nich przypomnieć:

  • Miej swojego psa na smyczy lub kilkumetrowej lince – uniemożliwią one ucieczkę w panice.

  • W przypadku, gdy pies potrafi wyswobodzić się z szelek czy obroży, zadbaj, aby miał podwójne zabezpieczenie – zarówno szelki i obrożę.

  • Pamiętaj, aby pies miał adresatkę, zawierającą jego imię i kontakt telefoniczny do opiekuna.

  • Ostatni spacer powinien odbyć się na kilka godzin przed północą, by pies mógł się wypróżnić. Wiele psów w silnym stresie nie jest w stanie załatwić potrzeb fizjologicznych.

  • Zaaranżuj w domu cichy kąt. Wiele psów chowa się w norki w obawie przed strzałami.

  • Zasłoń i zamknij szczelnie okna, opuść rolety, by odizolować źródło fajerwerków.

  • Włącz głośną, rytmiczną muzykę. W takich warunkach muzyka relaksacyjna nie da rady. W tym wypadku skuteczniejsze będzie zagłuszenie hałasu innym hałasem.

  • Na kilka dni przed Sylwestrem skontaktuj się z lekarzem weterynarii i poproś o LEK NA LĘK, który obniży poziom stresu, ale nie zadziała sedacyjnie. Dowiedz się jak należy podawać preparat i jak długo działa. Nie stosuj u swoich zwierzaków leków, które przeznaczone są dla ludzi. Ich dawki dla psów i kotów są zupełnie inne, a niektóre z leków mogą działać toksycznie.

Już w okolicy Bożego Narodzenia możesz zaopatrzyć się w suplement o działaniu uspokajającym i przeciw stresowym, oparty o naturalne składniki.  Zwłaszcza, kiedy spodziewasz się wizyty krewnych, dorosłych oraz dzieci. Również, kiedy z rodziną i psem wyruszasz w świąteczną podróż, Twój pies może być narażony na liczne i trudne dla niego sytuacje. Już sama podróż samochodem jest dla wielu psów wyzwaniem. Nowe miejsce, ludzie, hałas, ogólny rozgardiasz mogą wprowadzić psa w stan niepokoju.

relax

  • Zadbaj o wydzielenie spokojnego miejsca dla psa i znajdź czas na spacery, by pies mógł się odstresować.

  • Bądź wsparciem dla swojego psa. Często sama obecność opiekuna, siedzenie obok psa, powoduje, że pies się uspokaja. Nie należy przesadnie reagować, by nie uwrażliwić psa na huki z zewnątrz.

Jeśli natomiast wybierasz się świętować Nowy Rok na zorganizowaną uroczystość, to bardzo złym pomysłem jest zabieranie psa ze sobą. Lepiej sprawdzi się opieka w psim hotelu. Aby i to przeżycie nie było dla psa traumą, należy odpowiednio wcześniej odwiedzić dany hotel, sprawdzić warunki i zapoznać psa z nowym miejscem. Dobry psi hotelik powinien mieć możliwość oddzielenia psów od siebie, by psy mogły w swojej obecności czuć się bezpiecznie i komfortowo, nie naruszając cudzej przestrzeni.

Joanna Hajdyła-Jarosz

www.psiaedukacja.pl


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi

Wróć do listy Artykułów